По време на Епархийския избор, който се състоя на 5 март 2017 г. във Враца, избирателите от епархията избраха двама от епископите влезли в листата на кандидатите за митрополит на овдовялата Врачанска епархия. Повече от половината от гласовете им събраха Браницки епископ Григорий и Агатополски епископ Йеротей. Изборът се предаваше директно чрез страницата на Българската православна църква във фейсбук.

Предстои през следващата неделя, 12 март 2017 г., на свое заседание Св. Синод да разгледа изборните книжа и ако Епархийският избор бъде преценен като изрядно проведен, в параклиса „Св. цар Борис Покръстител“ на Св. Синод ще се проведе Каноничният избор, на който митрополитите от Светия Синод с гласуване ще изберат един от двамата епископи за нов Врачански митрополит.

Биография на image?view=image&format=raw&type=orig&id=2521 Всемирното Православие - ОПРЕДЕЛИХА ДВАМАТА КАНДИДАТИ ЗА ВРАЧАНСКИ МИТРОПОЛИТБраницки епископ Григорий

Браницкият епископ Григорий (Красимир) Маринов Цветков е роден на 19.09.1970 г. в Ботевград. Средното си образование придобива в Природоматематическата гимназия в града.

През 1995 г. завършва двугодишния паралелен курс на СДС „Св. Йоан Рилски” в София.

Приема монашески постриг на 17.11.1996 г. в Хаджидимовския манастир ”Св. Георги” от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година – за йеромонах.

Възведен е в архимандритско достойнство на 21.12.1998 г.

През 1999 г. се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет "Каподистрия".

От 01.11.2007 г. е назначен за протосингел на Софийска митрополия.

По решение на Св. Синод на 29.10.2010 г. е хиротонисан за епископ с титлата Браницки в Троянския ставропигиална св. обител „Успение Богородично“ и определен за втори викарен епископ на Софийския митрополит.

По решение на Св. Синод от 08.02.2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир.

По решение на Св. Синод от 30.04.2014 г. е освободен от длъжността игумен на Троянската ставропигиална св. обител „Успение Богородично“ и от 01.05.2014 г. е назначен за Викарий на Софийския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.

hirotonia14a Всемирното Православие - ОПРЕДЕЛИХА ДВАМАТА КАНДИДАТИ ЗА ВРАЧАНСКИ МИТРОПОЛИТБиография на Агатополски епископ Йеротей

Агатополският епископ Йеротей (Ивайло) Станиславов Косаков е роден на 01.02.1977 година в гр. Велико Търново.

Завършил е Паралелния курс на СДС „Св. Йоан Рилски“ през 2003 г.

Преди пострижението си е послушник в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие.

Постриган е за монах на 22.12.2003 г. от Сливенския митрополит Йоаникий и е зачислен към братството на манастира “Св. вмчк Георги“, гр. Поморие.

Духовен старец му е архимандрит Теодосий от Поморийския манастир.

Ръкоположен е за йеродякон на 11.05.2004 г. в храм “Св. св. Кирил и Методий“, гр. Бургас, а за йеромонах на 16.05.2004 г. в храм “Св. Богородица”, гр. Несебър, от Сливенския митрополит Йоаникий.

Назначен е за ефимерий в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие, от 17.05.2004 г.

От 01.01.2005 г. е назначен за игумен на манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие.

Отличен е с офикия архимандрит на 06.05.2008 г. от Сливенския митрополит Йоаникий.

Завършва катедра „Теология” при Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски” през 2010 г. със степен ”магистър”. Понастоящем е докторант по църковна история в същата катедра.

Член е на Сливенския епархийски съвет втори мандат.

По решение на Св. Синод на 01.10.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Агатополски в храм „Успение Богородично“, гр. Сливен, и назначен за Викарий на Сливенския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.