carkva_pomorie Всемирното Православие - Седми международен фестивал на православната музика ”Св. Богородица- Достойно ест” гр. Поморие

От 9 до 13 юни 2010 година в гр. Поморие ще се проведе поредният седми международен фестивал на православната музика „”Св. БОГОРОДИЦА-ДОСТОЙНО ЕСТ”. Тази година в него ще участват 33 състава от 7 държави.: България, Русия, Беларус, Молдова, Украйна, Латвия и Сърбия. Фестивалът ще бъде открит в 18 часа на 9 юни, след литийно шествие по улиците на гр. Поморие и водосвет от Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Иоаникий. Приветствия ще поднесат Кмета на гр. Поморие г-н Петър Златанов и други официални лица.

Освен участия във фестивалната програма за гостите на Поморие и Сливенска епархия са предвидени и организирани различни прояви, като: четения и кръгла маса, посветени на православната музика с лектори от България и чужбина; открита сцена; участие в св. Литургия в градовете Поморие, Несебър и Бургас и др.

Фестивалът ще се проведе в храм „” Св. Успение Богородично” в гр. Поморие

Надяваме се фестивалът да протече успешно и гостите да си заминат от Поморие духовно обогатени и телесно укрепени.

Предлагаме на читателите ПРОГРАМАТА на фестивала:

 

ПРОГРАМА НА

СЕДМИЯ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ПРАВОСЛАВНАТА МУЗИКА “СВ. БОГОРОДИЦА – ДОСТОЙНО ЕСТЬ”,

9 - 13 ЮНИ 2010 г., Поморие

 

9 ЮНИ – СРЯДА

до 15.00 ч. – пристигане, регистриране на участниците в Туристически информационен център - гр. Поморие, ул. „Солна” №15 и настаняване.

ХРАМ „СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

17.00 ч. – Литийно шествие с участието на всички състави.

18.00 ч. - Официално откриване на Фестивала от Сливенски митрополит Йоаникий с Водосвет и приветствие от Изпълнителния директор на Фестивала, кметът на гр. Поморие инж. Петър Златанов

19.00 ч. - Фестивален концерт - „Достойно есть” с участието на:

Смесен хор „Св. Петка” - гр. Пловдив, България, с диригент Гергана Люцканова-Петрова

Дамски хор „Благовестие” при храм „Св. Рождество Богородично” - гр. Поморие, България, с диригент Йорданка Панчева-Туджарова

Мъжки хор за византийско църковно пеене при Българското подворие в Москва - гр. Москва, Русия, с диригент Сергей Галков

Дамски хор „Прима” - гр. Поморие, България, с диригент Анета Драгнева

Формация „Св. Димитър Солунски” - гр. София, България, с ръководител Иван Обрешков

Младежки камерен хор „Гаудеамус” - гр. Пловдив, България, с диригент Весела Гелева

Певческо дружество „Славянска беседа” - гр. София, България, с ръководители Елица Христова и Георги Попов

 

10 ЮНИ – ЧЕТВЪРТЪК

НЧ “ПРОСВЕТА” - ПОМОРИЕ

10.00 – 12.30

Четения и кръгла маса, посветени на проблемите на православната музика. Лектори: проф. д.изк. Стефан Хърков /България/, ШУ „Св. Константин Преславски” и свещ. Иван Муди /Великобритания/

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ

16.00 – 17.30

1. Смесен хор „Славянски звуци” при Фондация „Славяни” – гр. София, България – кат. 3

диригент: Милен Иванов

2. Хор „Флакара” - Молдова – кат. 1

диригент: Виктор Брагари

3. Хор при храм „Св. Успение на Пресвета Богородица” – гр. Ботевград, България – кат. 1

диригент: Милена Спасова

4. Формация „Еп. Константин Преславски” – гр. Варна, Русия – кат. 2

ръководител: Николай Николов

5. Хор при храм „Св. Георги” – гр. Самара, Русия – кат. 1

диригент: Мария Синицина

18.00 – 20.00

1. Камерен хор „Кант” – гр. Велики Луки, Псковска област, Русия - кат. 3

диригент: Любов Румянцева

2. Хор „Белканто” – гр. Дубна, Русия – кат. 3

диригент: Диана Минаева

3. Формация „Св. Димитър Солунски” – гр. София, България – кат. 2

Ръководител: Иван Обрешков

4. Обща хорова капела на отдела за култура и храм „Св. Благоверни княз Дмитрий Донски” – гр. Борисов, Минска област, Беларус – кат. 1

диригент: Оксана Задорожная

5. Певческо дружество „Славянска беседа” – гр. София, България

ръководители: Елица Христова и Георги Попов

ГР. ПОМОРИЕ – ОТКРИТА СЦЕНА

20.30

1. Хор „Виват” – гр. Нижни Новгород, Русия – кат. 3

диригент: Олег Китаев

2. Хор при храм „Св. Николай Чудотворец” – гр. Львов, Украйна

диригент: Евгений Карпович

3. Хор на момчетата „Ушаковский” при храм „Успение Богородично” – гр. Красногорск, Московска област, Русия – кат. 3

диригент: Надежда Зинина

4. Мъжки хор „Св. Иван Рилски” – гр. Дупница, България – кат. 3

диригент: Магдалена Лобутова

5. Академичен хор „Колегиум музикум” – гр. Белград, Сърбия – кат. 3

диригент: Даринка Матич-Марович

6. Камерен хор „Салютарис” – гр. Минск, Беларус – кат. 3

диригент: Олга Янум

 

11 ЮНИ – ПЕТЪК

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

9.00 - Празнична св. литургия с участието на състави от Фестивала.

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ

16.00 – 17.30

1. Хор „Виват” – гр. Нижни Новгород, Русия – кат. 3

диригент: Олег Китаев

2. Мъжки хор „Св. Иван Рилски” – гр. Дупница, България – кат. 3

диригент: Магдалена Лобутова

3. прот. Александър Иванов – гр. Плевен, България – кат. 2

4. Детско-юношески църковен хор „Архангелски” – гр. Саранск, Мордавска област, Русия – кат. 2

ръководител: Максим Адамов

5. Дамска формация трио „Херувими” към храм „Преображение Господне” – гр. Поморие, България – кат. 2

ръководител: Рада Джафарова

6. Хор при храм „Св. Николай Чудотворец” – гр. Львов, Украйна – кат. 1

диригент: Евгений Карпович

18.00 – 20.00

1. Дамски хор „Благовестие” при храм „Св. Рождество Богородично” – гр. Поморие, България

диригент: Йорданка Панчева-Туджарова

2. Хор на момчетата „Ушаковский” при храм „Успение Богородично” – гр. Красногорск, Московска област, Русия – кат. 3

диригент: Надежда Зинина

3. Академичен хор „Колегиум музикум” – гр. Белград, Сърбия – кат. 3

диригент: Даринка Матич-Марович

4. Камерен хор „Салютарис” – гр. Минск, Беларус – кат. 3

диригент: Олга Янум

5. Младежки камерен хор „Гаудеамус” – гр. Пловдив, България – кат. 3 диригент Весела Гелева

 

ГР. ПОМОРИЕ – ОТКРИТА СЦЕНА

20.30

1. Смесен хор „Славянски звуци” при Фондация „Славяни” – гр. София, България – кат. 3

диригент: Милен Иванов

2. Камерен хор „Кант” – гр. Велики Луки, Псковска област, Русия - кат. 3

диригент: Любов Румянцева

3. Хор „Белканто” – гр. Дубна, Русия – кат. 3

диригент: Диана Минаева

4. Обща хорова капела на отдела за култура и храм „Св. Благоверни княз Дмитрий Донски” – гр. Борисов, Минска област, Беларус – кат. 1

диригент: Оксана Задорожная

5. Детски хор „Лира” – гр. Минск, Беларус – кат. 3

диригент: Елена Лацапнева

 

12 ЮНИ – СЪБОТА

НЧ “ПРОСВЕТА” - ПОМОРИЕ

10.00 – 12.30

Четения и кръгла маса, посветени на проблемите на православната музика. Лектори: Вера Царина /Сърбия/, Богдан Дякович /Сърбия/, доц. д-р дякон Иван Иванов /България/, Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и др.

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ

16.00 – 17.30

1. Църковен хор при храм „Св. Георги Победоносец” – гр. Кърджали, България – кат. 1

диригент: Марин Владинов

2. Смесен хор „Седянка” – гр. Силистра, България – кат. 3

диригент: Димитър Боев

3. Хор при храм „Св. Параскева” – гр. София, България – кат. 1

диригент: Нели Трошева

4. Детски хор „Лира” – гр. Минск, Беларус – кат. 3

диригент: Елена Лацапнева

5. Мъжки хор за византийско църковно пеене при Българското подворие в Москва – гр. Москва, Русия – кат. 2

диригент: Сергей Галков

18.00 – 20.00

1. Младежки църковен хор „Анна” при храм „Св. Троица” - гр. Щьолково, Московска област, Русия – кат. 1

диригент: Анна Медведева

2. Камерен хор към БАН – гр. София, България – кат. 3

диригент: Мария Вълчанова-Любенова

3. Смесен хор „Земгале” – гр. Йелгава, Латвия – кат. 3

диригент: Айгарс Мери

4. Хор при храм „Св. Тихон Патриарх Всерусийски” – гр. Клин, Московска област, Русия - кат. 1

диригент: Денис Денисов

5. Смесен хор „Св. Петка” – гр. Пловдив, България – кат. 1

диригент: Гергана Люцканова-Петрова

20.30 Среща на всички участници във Фестивала.

 

13 ЮНИ – НЕДЕЛЯ

8.30 ч. – Празнична св. литургия в храмовете на гр. Поморие, гр. Бургас и гр. Несебър с участието на състави от Фестивала.

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

11.30 ч. – Заключителен концерт с участието на всички състави и официално закриване на Фестивала.

 

  Източник: Сливенска митрополия