За да бъдеш християнин, трябва да се преобразиш чрез благодатта на Светия Дух
В името на Отца и Сина и Светаго Духа!
Днес е велик празник за православните християни и той има дълбок смисъл. Господ често е говорел на хората за Царството Божие и веднъж е казал: „Тук стоят някои, които няма да вкусят смърт, докле не видят царството Божие, дошло в сила“ (Марк. 9:1). След няколко дни Той взел трима от апостолите и се изкачил на планината Тавор, за да се помоли, и когато се молел, лицето Му светело като слънце, дрехата му станала като светлина и там били пророците Мойсей и Илия, които разговаряли с Него.
Молитвата и постът са двете непобедими оръжия, дадени от небето на Църквата, за да се бори срещу всички видими и невидими врагове. Трима са онези страшни неприятели, които непрестанно воюват против нас: светът, дяволът и плътта. Светът ни бори със суетата си и с високоумието на живота; дяволът - със скритите напомняния и с лукави помисли; плътта - с наслаждението, със сладострастието и с нечистото желание и похот.
Прочети още: ПОХВАЛНО СЛОВО ЗА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА, ПРОИЗНЕСЕНО ПРЕЗ БОГОРОДИЧНИЯ ПОСТ
КОРИФЕЯТ НА СВЕТИТЕ СЕДМОЧИСЛЕНИЦИ Е СЛОВАК ПО НАРОДНОСТ
Светите братя Кирил и Методий са били съпроводени от свои сътрудници още в най-ранните им мисионерски пратеничества, така също и при установяването им в манастира „Полихрон“ на Олимп. Тяхната дейност е била научна, богословска, просветителска и изобретателска – създаването на славянската азбука, писменост и култура, естествено е да са имали подготвени съдейници.
– Отче, една четиридесетгодишна госпожа, майка на пораснали деца, забременяла и сега е вече в третия месец. Нейният мъж настоява да абортира и заплашва, че в противен случай ще се разведе с нея.
– Ако тя направи аборт, за него ще заплатят другите ѝ деца – с болести и нещастни случаи. Сега родителите убиват децата си с аборти и се лишават от Божието благословение.
Прочети още: ПРЕПОДОБНИ ПАИСИЙ СВЕТОГОРЕЦ: СТРАШНИЯТ ГРЯХ НА АБОРТА
Свети пророк Илия, се казва в Свещеното Писание, бил човек като нас; но той се помолил на Бога, и небето се затворило, нямало дъжд (Иак. 5:17). Небето било подобно на нажежена мед. С това пророк Илия наказал хората заради нечестието и отстъплението от вярата. Отново се помолил пророкът, и завалял дъжд. Сякаш земята широко отворила устата си, изсъхнала от жажда, и започнала да пие живителната влага. Мъртвите пустини се превърнали в зелени ливади и поля.
Прочети още: ЗА СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЯ И ВРЕДАТА ОТ МНОГОСЛОВИЕТО
Събитията, поставили началото на прославянето на иконата на Божията майка „Троеручица“, се отнасят към VIII век, към времената на иконоборството. Воините на императора еретик Лъв III Исаврянин (714-741) претърсвали домовете на православните християни, издирвайки икони, конфискували ги и ги изгаряли, а иконопочитателите предавали на мъчения и смърт.
Само извън пределите на византийските земи, в мюсюлманския Дамаск, християните не били притеснявани заради почитането на икони.
„Петре и Павле, събрали се в Рим, посетете, укрепете и утвърдете нас” („Петр и Павел, от Рима сошедшися, посетите, укрепите и утвердите нас") – така се говори в едно от празничните песнопения, посветени на първовърховните апостоли Петър и Павел.
Тези светии се изобразяват заедно върху иконите, били са убити на едно и също място, но техният живот и път към Христос са много различни.
Прочети още: СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ ПЕТЪР И ПАВЕЛ – ДВА ПЪТЯ КЪМ БОГА
Изгряха днес за нас светилата велики и незалязващи, Църквата веселящи и вселената просветляващи – Петър и Павел: на Троицата – служебната двоица избраници; на лика апостолски – върховните; на множеството ученическо – превъзходните; на тъмата – прогонителите; към светлината – предводителите; на Царството – наследниците; на Евангелието – проповедниците; на Вишния Йерусалим – гражданите, раните на Господа Иисуса по тялото си носещи, ранени от бесовете изцеляващи; лекарите, голямото разложение лекуващи; тези, които, изпратени когато бъдат като овце сред вълци, и вълчата свирепост в овча кротост превръщат; двоицата, разделена чрез телата и съединена чрез Духа, Евангелието, ревността, усърдието и образа на кончината.
Прочети още: ПОХВАЛА ЗА СВЕТИТЕ И ВЪРХОВНИ АПОСТОЛИ ПЕТЪР И ПАВЕЛ
31–34 г. след Рождество Христово – Савел, бъдещият св. ап. Павел пази дрехите на тези, които убиват с камъни св. архидякон Стефан (Деян. 7:58)
Обръщането на св. ап. Павел във вярата (Деян. 22, 3-21) (Гал. 1, 11-17).
32–34 г. Св. апостол Павел е в Дамаск. Пътуване до Арабия. Връщане в Дамаск (Гал.1:17).
34–35 г. Първо посещение на Йерусалим. Запознанство със св. апостол Петър (Деян.9:26, 29, 22:17-21; Гал.1:18-19).